Buradasınız
Ana Sayfa > Fotoğraf ve Yazı > Fotoğraf çekmek

Fotoğraf çekmek

 

16

 

 Fotoğraf çekmek o anı, zamanın boşluğunda bir yere sabitlemek için yapılabilecek tek şeydir. Fotoğrafçı için zamanı durdurmak, kafasındaki düşünceleri kağıda dökmek, nefes almak, haykırmak, tek cümle söylemeden kendini anlatmak ve tek kelime kullanmadan roman yazabilmektir. Aslında insanın kendisi değil midir fotoğraf makinesi?

Küçüklüğüme ait eski anıları hatırlamaya çalışırken aklıma sadece silik fotoğraf karelerinden farksız görüntüler gelir.  Belki 6 bilemedim 8 yaşında, eski ismi Ptt hastanesi olan şimdiki ismi Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma hastanesinin arka giriş kapısının olduğu yerdeki parkta ufak bir süs havuzunda ki balıklara bakarken süs havuzuna düşüş anım vardır  bir fotoğrafta. 🙂 Annem ve Babamın bana doğru koştukları başka bir kare vardır yine. Eski olduklarından dolayı belli belirsiz siyah beyazlar. Yüzlerindeki o endişe o kadar belliydi ki belki de bir daha endişeyi anlatan bir fotoğrafı bu kadar iyi çekme fırsatı bulamayacağım.

İşte fotoğraf çekmek de zaten gözlerimizin her an yaptığı fizyolojik bir şeyi mekanik olarak gerçekleştirmektir.İnsanın kendi doğasını keşfetmesi, diğer insanların dünyaya sizin gözünüzden bakmasını sağlayıp sizin dünyanızı,sizin dilinizden anlamasını sağlamaktır. Akan zamanın, herkesin bırakıp geçtiği sokaklardaki hayatı görebilmektir.Fotoğraf çekmek insanların birbirlerini sevmesini,aşık olmalarını sağlar.

Bir zaman şöyle yazmıştım.

Sana kendimi anlatabilmenin yolu ne bir şiirden geçer nede bir yazıdan.

Sana kendimi anlatabilmenin en güzel yolu fotoğraflarımdır.

G.

gokhantutak
Gezmeyi, gezerken fotoğraf çekmeyi, yeni tatlar keşfetmeyi seviyorum. Bu tecrübelerimi de sizler ile paylaşmayı seviyorum.
Top