Buradasınız
Ana Sayfa > Genel > İtalya Gezi Rehberi – Venedik Turu

İtalya Gezi Rehberi – Venedik Turu

Venedik Şehri Hakkında Genel Bilgi

İtalyanın Venedik şehri kuzeydoğu İtalya’da birbirinden kanallarla ayrılmış ve köprülerle bağlanan 118 adanın üzerine kurulu bir şehir. Venedik doğal güzelliği, mimarisi ve sanat eserleri ile ün yapmış maske festivali ise görülmeye değerdir. Bu şehir bütünüyle, deniz kulağı da dahil, Dünya Mirasları listesindedir..

Venedik ismi milattan önce 10. yüzyılda burada yaşayan Venetililerden gelmektedir. Ayrıca şehir eskiden Venedik Cumhuriyeti’nin başkentiydi. Venedik “La Dominante”, “Serenissima”, “Adriyatiğin Kraliçesi”, “Sular Şehri”, “Maskelerin Şehri”, “Köprülerin Şehri”, “The Floating City”, ve “Kanallar Şehri” olarak bilinir. Luigi Barzini The New York Times Gazetesi’nde Venedik’i “kuşkusuz bir insan tarafından yapılan en güzel şehir” ayrıca Times Online Gazetesi de “Avrupa’nın en romantik şehri” olarak tanımlamışlardır.

Venedik’te Görülmesi gereken yerler.

Fondaco dei Turchi veya Palazzo dei Turchi: Venedik’in en eski saraylarından birisi olan “Fondaco dei Turchi” kıvrımlı bağlantıları ve ince sütunlari ile Bizans mimarisinin tipik bir örneğidir. 1621’den itibaren Türk tüccarlar sarayı ticaret merkezi olarak kullanmaya başladılar. 1838’e kadar olan bu süreçte orada ikamet eden Türkler binaya bir cami ve hamam inşa etmişler ve sarayın mimarisini kısmen değiştirmişlerdir. Ayrıca 19 yüzyilin ikinci yarısında başlayan restorasyon çalışmaları esnasında sarayın üst kısmına kubbe biçimde eklemeler yapılmıştır. Saray 1923’den beri “Venedik Doğa Tarihi Müzesi (Museo di Storia Naturale di Venezia”) olarak kullanılmaktadır

Rialto Köprüsü:

Venedik kentinin en renkli mekanlarından biri. Yalnız iki yakayı birbirine bağlamakla kalmaz; aynı zamanda cıvıl cıvıl bir alışveriş mekanı. Rialto köprüsünün üzerinde, girişinde ve çıkışında birbirinden güzel cam eşyalar, maskeler, kuklalar, ayakkabı-çanta ve meyve sebzeden tutun da şekerleme ve çöreklere kadar satın alabilecek her şeyi bulabilirsiniz. Bütün bu alışveriş keyfinin ötesinde Rialto Köprüsü’nün üzerinden Grand Kanal manzarası bir harika. Fotoğrafta bu manzarayı görebilirsiniz. Bu özellikleri ile birlikte Şehirde belkide en fazla turist çeken yerlerden biri olarak gözüme çarptı. Rialto Köprüsü hollywood sinemasına da bir çok kez mekan olarak ev sahipliği yaptı. Örn; 007 james bond izlemyen yoktur her halde.

Venedik

Son nefes Köprüsü:

Bu köprü adından da belli olduğu gibi bu şehirde mahkum olmuş insanların ceza evine giderken şehri son kes gördükleri yerdir. Bu köprünün diğer isimleri ise İç Çekişler Köprüsü veya İşkence Köprüsü olarak da geçmekte. Venedikte ki ceza evleri karanlıktır. Bu yüzden böyle denmektedir. Bu yazıyı okuyup fotoğrafa bakınca insan ister istemez kendini orya koyuyor. Tuhaf bir his.

Son Nefes Köprüsü
Son Nefes Köprüsü

San Marco Meydanı:

Venedikte yaşayanların, kuşların ve turistlerin en çok ziyaret ettiği meydandır. Bu meydanda tarih kokusu çok fazladır. Müzikli kafeleri ise bir inanılmazdır. Kahvenizi yudumlarken dinlediğiniz müzik sizi alır ve götürür. Yazıyı yazarken bile omüziği unutamıyorum.

San Marco Meydanı
San Marco Meydanı

Venedik meydanı

Gondol turu:

Her sevgilinin kafasında sevgilisiyle bu gondollara binip Venedik kanllarında romantik bir gezinti yapmak vardır. Çok büyük hayaller kurarsınız bu tur hakkında çok romantik gelir. Ama o öyle olmuyor. Burada hayelleriniz kırılmasn.  Çünkü bu turu yapmak isteyen o kadar çok kişi var ki artık her taraf gondolla dolmuş. O yüzden keyfi de çok fazla kalmamış. Siz gittiğinizde yine binin içinizde kalmasın ama o kadar büyük haller ile gitmeyin. Artısı; Fotoğraf çekiyorsanız, size inanılmaz fotoğraflar verecektir.

Ulaşım:

Venedik Avrupa’nın en geniş araba girişinin yasak olduğu alana sahiptir. Ayrıca Venedik aşk şehri olarak da bilinir. Venedik’teki türlü aşk mekanları genç aşıkların buluşma noktasıdır. Bu yüzden karadan tekneler ile ada merkezine gidebiliyorsunuz.

Yeme içme:

Geneleksel italya yemekeleri var. Pizza ve makarna. Ara sokaklarda çok güzel mekanlar var gün batımına doğru gün batımı biraz uzun sürdüğü için çok tatlı gün batımı ışığında yemeğinizi yiyip içeçeğinizi yudumlayabilirsiniz. Meydandaki kahveleri çok iyi oturduğunuzda müzik parası alıyorlar buna dikkat edin sonra neden bu kadar pahalı içtim diye kendinize sormayın. İsterseniz bu kahveyi ayakta da içebiliyorsunuz.

Venedik yeme içme

Sonuç:

Venedik şehri italyanın en değişik şehirlerinden biri. Değişik diyorum çünkü dünyada böyle bir tane daha şehir yok. Su şehri olmasından dolayı Biraz rutubet kokuyor ve birazda korkutucu. Gezmeye başladığınızda sokaklar o kadar bir birine benziyor ki San marco meydanına bir daha ulaşamayacaksınız  gibi geliyor. Biraz gerilimli ve heyecanlı. Gece de korkutucu bir halde alıyor Venedik şehri. Rehberimizin deyimi ile bir hafta kalın bir haftanın sonunda artık hayalet görmeye başlarsınız. Hediyelik eşyalar ile ilgili bir bilgi vereyim diğer şehirlere göre çok daha uygun 😉

Venedik ve Fotoğrafar.

gokhantutak
Gezmeyi, gezerken fotoğraf çekmeyi, yeni tatlar keşfetmeyi seviyorum. Bu tecrübelerimi de sizler ile paylaşmayı seviyorum.
Top