Buradasınız
Ana Sayfa > Genel > ND Filtre Nedir Ne İşe Yarar

ND Filtre Nedir Ne İşe Yarar

Türkiyede ki kullanıcıların çok fazla bilmediği bir filtre çeşidi olan ND filtre dışarıdan göründüğü gibi sadece siyah bir cam değildir. Peki bu ND filtre ne işe yarar nasıl kullanılır.

Doğa fotoğrafları ile uğraşan fotoğrafçıların yanından ayırmaması gerek bir filtre olan ND filtre profesyonellerin vazgeçilmezi. ND filtrler iki çeşittir. 1- Sabit stoplu ND filtre. 2- Ayarlanabilir ND Filtre.

1- Sabit stop ‘lu filtreler Koyuluk derecesine göre kendi içlerinde ayrılırlar. ND filtreleri araştırıken görmüşsünüzdür 2X, 4X, 8X gibi koyuluk dereceleri vardır.

2X: bir Stop

4X:  iki stop

8X: üç stop

64X: Altı stop

1024X: on stop

 

Filters

2- Ayarlanabilir ND filtre ise Bu tüm stop değerlerini bir arada bulundurur. İster 2X te kullanabilirsiniz İster 64X veya 1024X değerinde kullanabilirsiniz.

thumbnailb

Peki bu Nd filtre ne işe yarar.

 

Nd filtrelerin rengi  nört gridir. Nört gri;  gelen ışınların renklerini değiştirmeden ışığın şiddetini düşürür. Öğlen saatlerinde çekim yaparken  diyaframı kısıp net alan derinliğini genişletmeyi istemiyorsunuz, bu durumda araya ND filtre giriyor. Diyafram ‘ınızı kısmadan  gelen ışığın şiddetini değerlerine göre ayarlayabiliyorsunuz . Doğa fotoğrafçılarının en çok kullandığı filtre olan ND filtre  şelaleye süt efektinin verilmesinde baş rol oynar. Uzun pozlama sayesinde akan su ipeksi bir havaya bürünür. Bu tarz bir fotografın çekilebilmesi için enstantaneninizin  1/15 ten düşük olması gerekmektedir. 😉

4580097337_f38bf60c9c_b

gokhantutak
Gezmeyi, gezerken fotoğraf çekmeyi, yeni tatlar keşfetmeyi seviyorum. Bu tecrübelerimi de sizler ile paylaşmayı seviyorum.
Top