Buradasınız
Ana Sayfa > Genel > Yunanistan Selanik Gezisi – Tur Programsız

Yunanistan Selanik Gezisi – Tur Programsız

Yunanistan’ın Selanik şehrini merak edenler için rehber olmasını istediğim yazım ile karşınızdayım. Bir den fazla gitme şansını yakaladığım Selanik şehrinde bir birinden güzel zamanlar geçirdim ve çok güzel fotoğraflar çektim. Bunları yaparken de çok güzel tatlar tattım ve kahveler içtim. Yunanistan ülkesi bildiğiniz gibi bir schengen ülkesi ve T.C vatandaşlarıına vize uyguluyor. Vize alabilmeniz için tüm belgeleri eksiksiz tamamlamanız gerekiyor gerisi çok kolay zaten. Yunanistan belge eksik olmadıkça vize vermemezlik yapmıyor. En son vizemi aldığımda 1 yıllık alabildim 🙂 tabi bunun için uzun süreli ziyaretlerim oldu hep. Selanik şehri denince çoğu Türk vatandaşının aklına ilk gelen yapı Atatürk’ün doğduğu evdir. Bu şehir Atatürk ile bağdaşmıştır bizim için çünkü Türkiyemiz ve Türk halkı için çok önemli bir yeri vardır bu yapının. Şehirin Tarihi ile kısa bir bilgi verecek olursak eğer. MÖ 315 yılında Makedonya kralı Kassandros tarafından bugünkü Thermi’de kurulmuştur. Kassandros, Makedonya tahtında hak iddia edebilmek için evlendiği Büyük İskender’in kız kardeşi Thessalonike’nin adını bu şehre verdi. Thessalonike adı aynı zamanda Tesalya’nın Makedonlar tarafından fethedilmesini de hatırlatır.

Selanik’e Nasıl Gidilir

Bu soru aslında çok basittir. Kısa süreli olmasını istiyorsanız Uçak ile gitmeniz gerekir, biraz zahmetli olmasında bir sıkıntı yok derseniz otobüs ile de gidebilirsiniz. Ben her seferinde otobüsü tercih ediyorum. Otogardan belli firmaların akşam 21:30 da hareket eden konforlu otobüsleri bulunmakta, gidiş dönüş biletini aldığınızda oldukça da uyguna gelmekte. Varışınız ise sabah 7 gibi tabi bu sürenin içerisinde kapıda bekleme süreleride var.

Selanik’e Ne zaman Gidilmeli

Selanik şehri, yapıları ve iklimi ile İzmir kordona çok benzemekte.Yazın oldukça sıcak olan şehirde öğlen saatlerinde gezmenizi tavsiye etmem çünkü başınıza kısa sürede güeş geçebilir. Burası tecrübe ile sabittir çünkü fotoğraf çekerken kendimi kaybedince bir anda tansiyon ile ilgili sıkıntı yaşadım. Yazın öğlen dikkat edin. Son baharda ise oldukça iyi oluyor. Hafif denizin soğu ve temiz havası ile oldukça güzel ve tatlı bir şehir oluyor. Bence en güzel zaman bu zaman.

Selanik’te Gezilecek yerler. 

Öncelikle merkezi ve gezmesi çok kolay bir şehir. Nerede olduğunuzu tam anlamak için denizi bulun ve Beyaz kuleyi referans arayın. Sahil kısımında bir birinden çok güzel cafe’ler ve yemek yerleri var. Bu şehirde kesinlikle ilk gezmeniz gereken yer Atatürk’ün evini. Ev artık müze olarak ve konsolosluk olarak hizmet vermekte. Giriş için pasaportunuzu gösterdiğinizde ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Son gittiğimde ilk gittiğim zaman göre iç yapısında değişiklikler olmuş maketler ve eşyalar Türkiye ye gönderilmiş ve daha modern bir yapıda Atatürk’ü anlatmaya çalışmışlar.  Fotoğraflardan bunları görebilirsiniz. Bu yapının hemen yanında çay içebileceğiniz yerler var. 🙂

Beyaz Kule Şehrin sembollerinden sayılan kuledir. Günümüzde tarihî bir kule ve müze olarak, şehrin deniz kıyısında yer alıyor. Manzarası inanılmaz güzel. Bu yapı Osmanlı döneminde inşa edilmiştir. Beyaz kule ismini ise balkan savaşlarında şehri yunanlılar ele geçirinde beyaza boyamasından alıyor. Tabi artık beyaz değil eski helinde ziyaretçilerini ağırlıyor.

 Eski Pazar Şehrin hemen merkezinde olan bu pazar bizim ülkemizde ki gibi semt pazarlarına çok benziyor. Çok iginç ürünler var ve acayip değişik ürünler ile de karşılaşmanız çok doğal.

Aristoteles Meydanı

Aristoteles Meydanı  Selanik‘in ana meydanıdır ve şehir merkezinde Nikis Bulvarı (şehrin kıyısında) üzerinde yer almakta. Oldukça geniz bir alana sahip bir yer burası. Meydanın solunda Selanik’te ki  en iyi beş yıldızlı otellerinden biri olan Electra Palace Hotel  ve  sağında ise ünlü sinema Olympionbulunmaktadır. Ayrıca aynı adı taşıyan oldukça popüler bir bara ev sahipliği yapıyor. 

Selanik’te Ne Yenir Ne İçilir Selanik şehri diğer avrupa ülkelerine göre oldukça uygun fiyatlara sahip bir ülke. Su marketlerde 0,40 cent. Bu rakamı İtalya ile karşılaştırırsak çok ufak bir rakam olarak gözüküyor. Çünkü İtalyada bir su 2 Euro 🙂 Et ürünleri uygun fiyatalara sahip, tabi ingiliceniz olması lazım yoksa domuz ve dana etini karıştırma olanağınız yüksek. Balık ürünlerine gelecek olursak oldukça lezzetli. Sırf bu yüzden bu şehire gittiğim oluyor.

IMG_8132
Selanik ve Balık ve Rakı

 Sonuç: Selanik oldukça güzel şirin keyifle kaybolmadan gezebileceğiniz uygun bir şehir. Yeni tatlar ve fotoğraflar içinde oldukça başarılı bir şehir. Kafanızı dinlemek için ülke dışına çıkmak istiyorsanız ve yakın olsun diyorsanız Selanik şehri tam size göre. Uygun yurt dışı gezileri için bence Yunanistan oldukça iyi bir ülke.

Selanik Fotoğrafları

IMG_7996 IMG_7999 IMG_8050 IMG_8054 IMG_8056 IMG_8085 IMG_8089 IMG_8099 IMG_8178

Almanya, Köln ile ilgili gezi yazıma da aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

Almanya Gezi Rehberi – Köln Turu

gokhantutak
Gezmeyi, gezerken fotoğraf çekmeyi, yeni tatlar keşfetmeyi seviyorum. Bu tecrübelerimi de sizler ile paylaşmayı seviyorum.
Top