Buradasınız
Ana Sayfa > Seyahat ve Yazı > Almanya Gezi Rehberi – Köln Turu

Almanya Gezi Rehberi – Köln Turu

Almanya Köln’e gitmek isteyenler için rehber niteliğinde olacak olan yazım ile sizler ile karşınızdayım.  Almanya Gezi Rehberi – Köln Turu.

Bu gezimi her hangi bir tura bağlı olmadan serbest bir şekilde kendimin rehberi olarak gerçekleştirdim. Bildiğiniz gibi Almanya Bir shengen ülkesi ve vize olmadan giriş yapamazsınız. Almanyadan vize almak biraz zor. Bu yüzden sizden istenilen belgelerinizin tam olması ve sıralı bir şekilde olmasına özen gösterin. Benim Vizem Yunanistan ülkesinden alınmış shengen vizesi. Burada kafanızda hemen soru işaretleri oluşmuş olabilir. Yunanistan vizesi ile nasıl Almanya’ya giriş yaptı? Bu sorunun cevapı aslında çok basit. Shengen ülkelerinin her hangi bir ülkeden vize aldığınızda ilk o ülkeye giriş yapmanız lazım. Vizeyi aldığınız ülkeye giriş yaptıktan sonra diğer shengen ülkerlerine giderken sıkıntı yaşama olasılığınız çok düşük. Ben daha önce Yunanistan’a çok fazla giriş çıkış yaptığım için sıkıntısız Almanya’ya giriş yaptım. Yalnız önümdeki vatandaşın vizesi Fransadan alınma olduğu ve Fransaya hiç giriş yapılmadığı için Polis tarafından oldukça fazla sorgulandı. Burada Polis istese o vatandaşı sınır dışı edebilir. Buraya not düşüyorum burası önemli: Gezi programınızda birden fazla ülke var ise hangi ülkede daha fazla kalacaksanız o ülkenin vizesine başvurmalısınız yoksa vize başvurusunda sıkıntı yaşarsınız. Bu sıkıntıyı yaşarsanız kısıtlı zamanınızda vizeniz yetişmeyebilir.

Almanya Köln Gezisi Tur programsız

Ufak bir Köln şehri bilgisi geçelim ki nereleri gezeceğiz bilelim. Köln şehri Almanın en büyük 4. şehridir ve nüfusu 1 milyondan fazladır. Ufak gibi görülebilir ama aslında hiç öyle değil. Şehri tam ortadan kesen ünlü Ren nehri bulunmaktadır. Bu iki yakayı toplamda 8 adet köprü bağlar bir birine ve bu köprülerden 2 tanesi demir yolu köprüsüdür. Köln Almanya’nın en batısında yer alır ve Hollanda’ya Belçika’ya çok uzak sayılmaz. Hızlı trenler ile 3 saate gidebilirsiniz. Rüzgarsız ılıman iklime sahiptir, ancak yıl boyu yağışlar Almanya ortalamasının üzerinde seyreder. Ren Nehri’nin etkisiyle ve çukurda yeralmasından ötürü özellikle yazın nem oranı yüksektir. Bu da yaz aylarında bol yağışa neden olur.

Köln hava alanına indikten sonra direk raylı sistemlerin olduğu metroya kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Bilet alırken hiç zorlanmayacaksınız çünkü bilet makinelerinde Türkçe dil desteği var. Yeterki nereden nereye gideceğinizi bilin. Toplu taşımaya binmek Türkiye’deki gibi değil her hangi bir turnike yok. Buraya dikkat! Biletini aldıktan sonra duraklarda biletlerinizi okutacağınız bir sistem var bu kutular hiç belli olmuyor ama buraya dikkat edin, bileti okutmadan binerseniz ve bir denetmene denk gelirseniz sıkıntı çıkabilir. O yüzden biletinizi okutun. Raylı sistemleri biraz karışık o yüzden bilet alırken gideceğiniz yerin hat numarasına iyice bakın ve saatinizi aklınızda iyi tutun. Çok karmaşık bir yapıya sahip raylı sistemleri var karıştırma olasılığınız yüksek.  Bu karışıklığı  yaşamamak içinde biraz ön araştırma yapmanız iyi olur. Metro ile otelimize gittik yerleştik gelelim şimdi gezeceğimiz yerlere.

 

Köln Metro haritası
Köln Metro haritası

Köln Katedrali ( Kölner Dom )

Dom kilisesi olarak ta bililen  Köln katedrali Hristiyanlığın katolik mezhebi için açılmış bir ibadethanedir. 1248 li yıllarda yapımı başlanan kilisenin yapımı 632 sene sürmüş ve 1880 yılında halka açılmış. Gotik mimarisini yansıtan kilise oldukça görkemli ve turistlerin ilgi kaynağı. Unesco kültür mirası listesinde yer almaktadır.

Ziyaret saatleri: Kasın ayı ile Nisan ayı arasında: 06:00 – 19:30 Mayıs ayı Ekim ayı ise 06:00 – 21:00

Giriş ücreti: kiliseye giriş aslında ücretsizdir kuleye çıkmak isterseniz eğer 4 Euro ile giriş yapabilirsiniz.

Dom köprüsü:

Aşıkların köprüsüde diyebiliriz aslında. köprünün her tarafı aslam kilitler ile dolu ve insanlara buraya aşklarının sonsuzluğu için bu kilitleri bağlıyorlar. Yapılış şeklide boş bulduğunuz bir yere yanınızda getirdiğiniz bir asma kilidi kilitliyorsunuz ve anahtarını ünlü Ren nehrine bırakıyorsunuz. O kit orada kaldıkça sevginizde ömür boyu sizin ile oluyor. Tabi bunların hepsi bir rivayet. 🙂


Çikolata Müzesi

En tatlı anlarınızı burada yaşayabilir ve çikolataya doyabilirsiniz. Charlie’nin çikolata fabrikası filmini izlemeyeneniz yoktur her har halde tam onun gibi bir şey bu müze.

Müzenin resmi web sitesi: http://www.schokoladenmuseum.de/

Çikolata Müzesi

Schnütgen Müzesi

Müzede orta çağ Hristiyan sanatına ait görsellerin sergilendiği müze şehrin en çok gezilen müzelerinden biriymiş. Schnütgen’in koleksiyonlarının sergilendiği müzede bu koleksiyonu sadece %10 u sergileniyormuş.

Müzenin resmi web sitesi: http://www.museum-schnuetgen.de/Home

Köln ‘de yeme ve içme

Köln şehrinde gezilecek en öneli 3 yeri yazdıktan sonra gelelim yeme içme durumuna. Köln şehri Almanya’da Türklerin en çok yaşadığı şehirdir. Bu yüzden Türk dönerini bol bol görebilirsiniz. İşlek sokaklarda ve sokak aralarında çok güzel fırınlar var. Çok güzel çikolatalı açmalar ve sandviçler var kaldığınız her bir gün için farklı tatlar denemenizi öneririm. demiştik ya en çok Türk’ün yaşadığı şehir diye. İşte bu gibi fırınlarda çalışan bir Türk’ede rastlamanız çok olası. Genel olarak yemeklerinde domuz ürünleri kullandıkları için yemeden önce garsona sormanızda her zaman fayda var. Akşam yemekleri için nehir kenarında güzel mekanlar bulunmakta isterseniz Yunan restoranı da bulunmakta. Balık ürünlerini tüketebilirsiniz. Yunanistandaki kadar lezzetli. Yunanistan gezisi yazımı da buradan okuyabilirsiniz.

 

Resmi web sitesi: http://koln.bk.mfa.gov.tr/

KONSOLOSLUK çağrı merkezi numarası: +49 30 30 807090

 

Sonuç: Köln Almanya’nın çok güzel temiz havası olan sokaklarında çok fazla kirliliğe sahip olmayan nezih şehirlerinden biri. Ulaşım bakımından karışık olmasada Alman sistemi ile bu karmaşıklığı gidermişler. Gezilecek güzel mekanları olan insanlarının sakin ve bol bisiklet kullandığı güzel bir Avrupa şehri Köln. Sevgiliniz ile gidecekseniz dom köprüsünü ziyaret etmeyi unutmayın. Akşam çok güzel oluyor.Sevgiliniz ile romantik dakikalar geçirebilirisiniz

Köln Fotoğrafları

İtalya Turu programı yazımadan buran ulaşabilirsiniz.

İtalya Gezi Rehberi – Tur Programlı

gokhantutak
Gezmeyi, gezerken fotoğraf çekmeyi, yeni tatlar keşfetmeyi seviyorum. Bu tecrübelerimi de sizler ile paylaşmayı seviyorum.
Top