Buradasınız
Ana Sayfa > Seyahat ve Yazı > İtalya Gezi Rehberi – Floransa Turu

İtalya Gezi Rehberi – Floransa Turu

Floransa Hakkında Genel Bilgi

Floransa;  İtalyanın ve Avrupanın en önemli ticaret merkezlerinden biri, İtalyan Rönesansın doğum yeri, Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi dünyaca ünlü sanatçıların yetişme yeri, bir nevi açık hava müzesi.

Biri Floransayı sorsa yukarıdaki gibi tanımlarım. Floransa, Şehrin içinden geçen Arno nehirinin üstüne kurulmuş bir şehirdi.

Floransada Görülecek Yerler

Signoria Meydanı:  Floransa şehrinin en önemli meydanlarından biri Signoria Meydanıdır, Piazza della Signoria olarakta geçer. Bu isimi meydanda bulunan yönetim binasından alıyor ve binanın önünde Dünyaca ünlü olan Davut heykeli var. Bu heykel tabi ki gerçek değil orijinal olanını Akademi Galerisinde görebiliyorsunuz. Bu heykelin önünde farklı pozlar veren insanlar görebilirsiniz 🙂 Bu meydanda ki diğer bir özellik ise en çok heykel olan meydan. Aynı anda o kadar çok meydan görüyorsunuz ki nereye baksanız heykel. Neptün havuzu da bu meydanda, havuzun içinde Neptünün heykeli ve atları bulunuyor. O zamalarda yapılan bu heykeller insanı hayrete düşürüyor.

 

Davut Heykeli
Davut Heykeli

Ponte Vecchio (Eski Köprü): II Dünya savaşı görmüş ama hiç zarar görmemiş bir köprü düşünün, işte bu köprü Ponte Vecchio köprüsüdür. Üzerinde kapalı çarşı gibi çok kuyumcu var, ama bu kuyumcular çok özel kuyumcular. Tasarımları ile oldukça ilgi çeken ürünleri var. Bu ürünlerin yanında fiyatları da çok ilgi çekiyor. Çok yüksek fiyatlar var. En basit bir örnek, bir yüzük için 5000 Euro fiyat isteyebilirler. Fotoğraflarda ise oldukça güzel çıkıyor.

Ponte Vecchio Köprüsü
Ponte Vecchio Köprüsü

Floransa Katedrali, Duomo ya da Santa Maria del Fiore: İnanılmaz fotoğraflar veren yapı olarak kaldı benim aklımda. Öyle bir kubbesi var ki o zamanlar da nasıl yapılmış diye düşünüyor insan. Gerçekten mimarlık harikası bir yapı.Tur ile giderseniz de bu kule önünde kubbe hakkında uzun uzadıya bilgi verecekler size 🙂

Floransa Katedrali, Duomo ya da Santa Maria del Fiore
Floransa Katedrali, Duomo ya da Santa Maria del Fiore

Pitti Sarayı:İnanılmaz büyüklüğü olan rönesans sarayıdır.Arno nehri’nin güney tarafında bulunuyor ve yürüyerek 10,15 dakikada yürüyerek yapıya ulaşabiliyorsunuz. Pitti Sarayı 1458 yılında şu anki şekli almış ve sahibi Luca Pitti dir. Saray 1459 yılında medici ailesi tarafından satın alınmış. Oldukça büyük bir bahçeye sahip olan Pitti sarayı öğlen saatlerinde kesinlikle gezmeyin.(Bahçenin ismi Boboli Bahçeleri) Çünkü gezerken başınıza güneş geçebilir. Sonra kendinize gelmek için benim gibi 1 Saat ağaç altında uyuklarsınız. Pitti sarayı ayrıca Napolyon’ un hükümet üssü olarak kullanılmış ve daha sonra kısa bir dönem için yeni kurulmuş olan İtalya birliğinin başlıca kraliyet sarayı olarak hizmet vermiştir.Bugün, Medici ailesinin olduğu kadar birçok küçük kolleksiyonlara ev sahipliği yapmakta ve bütünüyle halka açık bulunmaktadır. Gezilip görülmesi gereken önemli yerlerden.

Pitti Sarayı 'nın Bahçeden görünüşü
Pitti Sarayı ‘nın Bahçeden görünüşü

Yeme içme: Gezilerde ki en önemli noktalardan birine geldik. Gezdiğimiz diğer İtalyan şehirlerine göre merkezde ufak bir süper market bulduk. Tabi süper markette fiyatlar uygun olunca gezimizdeki maliyetleri de düşürmüş olduk. Suya 2 euro vermektense 0.50 cent verdik. Şarküteri bölümünden ise pişmiş tavuk alıp yemek maliyetimizi oldukça düşürdük. 🙂 (Hazır yapılmış yemekler vardı)  Ama süper marketin ismini hatırlamıyorum 🙂

Ulaşım: Kaldığımız otelden şehir merkezine otobüsler ile seyahat ettik.Farklı bir şehire gittiğimde o şehri yaşayabilmek için halkın içine katılmaya özen gösteririm. Bu seyahatimde de eşimle otobüse binip o şehir insanlarının hayatını yaşamak güzel bir duygu oldu.Aldığınız bilet ile belli bir süre geçmeden ikinci defa kullanabiliyorsunuz. otobüslere binerken kimse sizin bileti okuttuğunuza bakmıyor ama kontrol edilirse sıkıntı büyük, otobüse binerseniz okutmadan geçmeyin. Kimse kontrol etmesede İtalyan halkı biletini okutuyor

Floransa fotoğrafları

Floransaya Yukardan Bakış
Floransaya Yukardan Bakış
Tarihi evler
Tarihi evler
Kullandığımız Şehir Haritası
Kullandığımız Şehir Haritası
Signoria Meydanında bulunan Örnek
Signoria Meydanı bir kısmı
Floransa Katedrali
Floransa Katedrali
Pitti Sarayı Önden Görünüşü
Pitti Sarayı Önden Görünüşü

 

gokhantutak
Gezmeyi, gezerken fotoğraf çekmeyi, yeni tatlar keşfetmeyi seviyorum. Bu tecrübelerimi de sizler ile paylaşmayı seviyorum.
Top