Buradasınız
Ana Sayfa > Seyahat ve Yazı > İtalya Gezi Rehberi – Tur Programlı

İtalya Gezi Rehberi – Tur Programlı

Baştan aşağıya İtalya turu yapmak isteyenler için rehber olabilecek yazı ile karşınızdayım.  2 defa italyaya gitmiş biri olarak bu iki ziyaretimlerinden biri tursuz diğeri tur programı ile olan gezilerimden, tur programlı olanını sizlere anlatıcam. Ayrıca bu yazımda genel yurt dışı seyahatler ile ilgili bilgiler de yazıcam. Yani bazı bilgiler sadece İtalya için geçerliği değil. Diğer ülkeler içinde geçerli olacak. Bildiğiniz gibi İtalya bir schengen ülkesi ve vize almanız lazım bu işlemler için tur şirketiyle anlaşıp çok fazla yorulmadan tüm işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz tabi ücretini ödeme koşuluyla. İtalya vize için 2015 yılında 120 Euro alıyor. Bu işlemleri kendiniz halletmek istiyorsanız http://idata.com.tr/en/ sitesinden İtalya vizesi için gerekli belgelere ulaşabilirsiniz. Yeni yasa ile bilikte artık ister ilk defa schengen vizesi alın ister 2,3 defa alın artık sizi parmak izi almaya çağırıyorlar.

İtalya gezisi tur programlı

Eşimle beraber çıktığımız İtalya turumuzun rotası aynen şöyleydi; İstanbul Venedik, -Verona, Floransa, – Roma, – Napoli, Roma, İstanbul. Tam tamına 7 gece 8 günlük bir gezi. Tüm detayları ile karşınızda.

italy_map_rome_napoli_venice

İtalyaya gitmek isteyip tur ile mi yoksa tursuz mu gezmek daha iyi diye kafasında soru işaretleri olanlar vardır. Bunu kısaca şöyle yazabilirim. İtalyaya ilk gittiğimde Sirkeciden tren ile Selanik, Selanikten de Romaya uçmuştum. Roma çok büyük ve her yeri tarih kokan bir şehir. Tursuz gittiğinizde 1 hafta boyunca ancak Roma şehrini gezebilirsiniz. Tabi gezemediğiniz bir çok yerde kalır. Turun burada avantajı hızlı ve programlı bir şekilde gezdirmesidir. Tabi bu birazda zevk meselesi olduğu içinde tercih sizin oluyor.  Bir hafta içinde birden fazla şehir görmek istiyorsanız kesinlikle size tur öneririm.

İtalya’ya hangi dönemde gidilmeli.

Bu sözlerim sadece italya için değil, gezeceğiniz tüm ülkeler için geçerli, Eğer bir ülkeye gidiyorsanız Nisan veya Mayıs ayı gibi gidin. Şimdi yağmurdu oydu bu gibi etkenler kafanızda soru işaretini geliyor olabilir. Temmuz veya Haziranda gitmektense yağmuru yeğlerim. Eşimle bu turumuzu Haziran ayında yaptık ve bildiğiniz sıcaklardan erik. O yüzden tatil planınızı yaparken ona göre planlayın. Eğer temmuz veya haziran gibi yurt dışına çıkmayı planlıyorsanız biraz daha soğuk ülkelere gidin.

Bagaj Durum

Yurt dışı uçuşlarda bagaj sınırı kişi başı en az 20 KG. Benim eşimle toplam bagaj ağırlığımız 30 KG dı. Benden kısa bir tavsiye, çantanızın içine ufak bir çanta koymanız yoksa aldıkça alıyorsunuz magneti, şarabı, peyniri, makarnası derken aldıkça alıyor indan, sonra bu aldıklarınızı poşetlere koyup uçağa binmeye çalışıyorsunuz. 🙂 O yüzden yedek çanta iyidir.

Tur Rehberi

Gezinin en can alıcı noktalarından biri bence bu. Eğer tur rehberiniz iyi ise gerçekten çok zevkli ve çok keyifli bir gezi geçiriyorsunuz. Bizim tur rehberimiz Hakan Güngör gerçekten İtalyayı çok iyi bilen ve konuşmaları ile gezi boyunca hiç sıkılmamanızı sağlayan bir rehber. Hakan beyden kısaca bilgiler verecek olursak kendisi italyada vnedikte 22 yıl yaşamış bir sicilya sevdalısı. Eğer İtalya’ya gidecekseniz Hakan beyin rehberliğinde gitmenizi öneririm. He kendinize neden diye soruyor olabilirsiniz. Bu sorunun cevabı çok basit .

  • Birincisi İtalya’ya aşık biri
  • İkincisi çok sabırlı ve neşeli.
  • Üçüncüsü sevecen.
  • Dördüncüsü kararlı, ve çözümcü. 
  • Beşincisi Anlatım şekli. Beni en çok etkileyen özelliği bu oldu. 

O yüzden Hakan beyin de dediği gibi tur ile geziyorsanız rehberinizin kim olduğunu iyice araştırın. IMG_9896 İtalya Rehberi

Yurt dışı seyahatlarda yanımıza almamız gerekenler.

  • Öncelikle rahat ayakkabı ve rahat elbiseler bu listenin başında geliyor.
  • Çok fazla yürüyorsunuz ayakkabınızın ve kıyafetlerinizin rahat olması çok önemli. O yüzden bunu sakın atlamayın derim.
  • Şapka, Şapkada çok önemli güneşin olduğu zamanlarda kafanıza güneş geçmemesi önemli, hastanelerde uğraşmayın sonra.
  • Sırt çantası, Otelden çıkarken günlük eşyalarınızı koyabileceğiniz güvenli bir sırt çantası.
  • Su; bunu ile ilgili şehir gezisi yazımda detayları bulabilirsiniz.

 

Bu genel yazıları yazdıktan sonra artık İtalya Şehir turumuza başlayabiliriz.

Yazıları burada uzun uzun alt alta yazmaktansa parça parça yazmayı düşündüm.Umarım kendi geziniz için bir kaç not çıkartırsınız. İyi turlar. 🙂

gokhantutak
Gezmeyi, gezerken fotoğraf çekmeyi, yeni tatlar keşfetmeyi seviyorum. Bu tecrübelerimi de sizler ile paylaşmayı seviyorum.
Top