Buradasınız
Ana Sayfa > Genel > Zoom H1 Ses Kayıt Cihazı İncelemesi

Zoom H1 Ses Kayıt Cihazı İncelemesi

Mükemmel Stereo kayıtlar artık cebinizde. Piyasaya çıktığından bu yanan gazetecilerin ve öğrencilerin en çok tercih ettiği, piyasanın hemen hemen en ufağı olan zoom h1. Ses kayıdı yapan bir çok kullanıcının da dikkatini kısa sürede çekmeyi başardı. Bu ufak cihazın büyük başarısında ki detaylara bir bakalım.

zoom-h1-el-kayit-cihazi_01

Zoom ses kayıt cihazlarının hemen hemen hepsin de bulunan onboard mikrofonlar zoom h1’de de X/Y formasyonunda yerleştirilmiştir. Bu X/Y mikrofonlar stereo ses kaydı alırken sesler karışmaz. Derinlik ve ses kaynağının kayıt cihazından uzaklığı net olarak anlaşılır. Mikrofonların aynı eksende yerleştirilmiş olması farz kaybına da neden olmaz. Böylelikle Zoom H1 ile kusursuz kayıtlar alablirsiniz. 24 BİT / 96 Khz çözünürlük ile cebinizde stüdyo taşımız gibi olacaksınız. Zoom H1 Wav ve Mp3 formatında kayıt yapmakta. Benim cihazda en çok dikkatimi çeken ise Auto Level fonksiyonu. Auto Level fonksiyonu: Kayıt alırken aradaki gereksiz bozulmuş sesler otomatik olarak yumuşatılmaktadır.

Ürünü sıfır olarak aldığınızda 1 GB micro sd hafıza kartı hediye olarak geliyor. Bu durum Zoom H4N için de geçerli. Ayriyeten 32 gb hafıza kartına kadar destekelebilmekte. 32 Gb hafıza kartı ile hemen hemen 40-50 Saat arası wav formatında kayıt alabilirsiniz. Eğer mp3 formatında kayıt almak isterseniz bu oran 500 saate çıkabilmektedir, kesintisiz  sorun yaşamadan kayıt alabileceksiniz. Gerçekten iyi süre. Zoom H1’e harici olarak Line in girişi ile farklı bir miktofondan aldığınız sesleri streo olarak kayıt alabilirsiniz. Ses Kayıt cihazının başka güzel bir özelliği ise aldığınız kayıtlara tarih atamasıdır. Böylelikle hangi kaydı ne zaman hangi tarihte yaptığınızı kolaylıkla anlaya bilmektesiniz.

zoom-h1-el-kayit-cihazi_03

Zoom H1 ‘de aldığınız kayıtlarını dinleyebilmeniz için cihazın tam altında bir adet dahili speaker bulunmakta. USB bağlantısı ileçok hızlı aktarımda yapabilmektesiniz. Ayrıca harici bağlantı aparatı ile de (Zoom HS-1) Dslr fotoğraf makinelerine bağlaya bilmektesiniz. 1 Kalem pil ile 9 saat kayıt yapabilmektesiniz. Her seferinde şaşırtan bir cihaz. 🙂

zoom-h1-el-kayit-cihazi_04

Zoom H1 özelliklerini fazla uzun olmasa da anlatmaya çalıştım. Neden bu kadar tercih ediliyor. Mikrofonlarının X/Y formasyonunda durmasının avantajları, Waw m3 kayıt yapması ve kayıt süreleri,destekleyebildiği hafıza kapasitesini açıklamaya çalıştım. Umarım kafasında bu konular ile ilgili soru işareti olan okuyucularımın kafasında ki sorular işaretleri kaybolmuştur.

Zoom H1 Teknik Özellikleri 

Kanal sayısı: 2
Fonksiyonlar: Lo-Cut Filter, Auto Level, Mp3/Wav
Çözünürlük: Wav 16/24 Bit , 44.1/44.8/96 kHz
A/D Conversion: 24 Bit
microSDCard Hafızası: 16Mb – 2 Gb
microSDHC Kart Hafızası: 4Gb – 32 GB
127 segment özel üretim LCD ekran
Mikrofon Line Girişi: 1/8 stereo jack
Çıkış: 1/8 stereo jack
Dahili speaker
Boyutlar: 136mm x 44mm x 31mm
Ağırlık: 90 gram

Türkiye piyasası 299-339 TL olarak değişebilmektedir.

gokhantutak
Gezmeyi, gezerken fotoğraf çekmeyi, yeni tatlar keşfetmeyi seviyorum. Bu tecrübelerimi de sizler ile paylaşmayı seviyorum.
Top