Buradasınız
Ana Sayfa > Genel > Zoom H4n Ses Kayıt Cihazı – İnceleme

Zoom H4n Ses Kayıt Cihazı – İnceleme

Zoom H4n ses kayıt cihazı ; 96 kHz/24-bit formatında ses kaydı yapabilen, taşınabilir, 2 AA kalem pil veya Ac adaptör ile çalışabilen, üstünde iki dahili mikrofon ile gelen ses kayıt cihazıdır. Film işi ile uğraşanların, kısa film çekenlerin en çok tercih ettiği ses kayıt cihazı olarak bilinir. Piyasaya çıktığı andan beri profesyonel yapısıyla çok  fazla talep gören cihaz, denilenler kadar hakkını veriyor.

Zoom-H4n-Yuksek-Kalite-Ses-Kayitjpg

Zoom firması bu cihazdan kullandığı çapraz (çok yönlü 90 ° veya 120 °) mikrofonlar sayesinde oldukça kaliteli ses kaydı almanızı sağlıyor. Bir önceki modele göre daha geniş ekrana sahip olan ve  menü seçeneğiyle ön plana çıkan H4n de içinde farklı model ve dönem amplifikatör ve gitar efektleri de bulunduruyor. 4 Kanal ses kaydı yapabilen cihaz elinizde ki stüdyo olarak ta tanımlanabilir.

Girişte de belittiğim gibi taşınabilir yapısıyla müzik piyasasına göre daha çok kısa film, sinema ve reklam üreten HDSLR sektöründe talep duyulmakta. Bu sektörün tercih etmesi nedenlerinden ilki de noise özelliği ile karşılaşılmamasıdır. Diğer bir etkende streo kayıt yapabilmesidir. Kedisine has üretilmiş bir bağlatı parçası ile de fotoğraf makinelerinin üstü kısmına bağlanabilmekte. Ayrıca 2 XLR girişi ve kendi ürettiği fantom güç ile  kendi enerjini üretemeyen boom mikrofonları da Zoom H4n’e bağlayabiliyorsunuz.(Örnek: Rode NTG-1)  Waw veya Mp3 Formatında kayıt yapabilirsiniz ancak iki dosya formatını aynı anda kaydedemezsiniz. Şöyle bir şey vardır waw dosyasını mp3 çevirebilirsiniz.

Kısa bilgi: Rode NTG-2 kendi enerjisini pil ile sağlayabilmektedir.

Kısacası Zoom H4N Fiyat/performans bakımından alınabilecek en iyi ses kayıt cihazı olarak görülüyor.  Satış Fiyatı da dolar kuruna bağlı olarak 800-900 arası değişiyor. Bakalım Zoom H6 ile yeni gelen özellikler nelerolacak

Zoom H4n özellikleri

  • SD / SDHC kart 32GB, Destekleme
  • WAV: 24-bit 16 ve
  • MP3: 320kbps 48
  • 2 x XLR / TRS combo girişi (balanssız, dengeli)
  • 1 x 3.5mm mikrofon girişi
  • 2 x Built-in kondenser mikrofon
  • 1 x USB 2.0 portu
  • 1 x USB 2.0 port (giriş ile aynı)
  • 2 Adet AA kalem pil ile çalışıyor.

 Zoom H4N ile kaydedilmiş örnek ses kaydı

gokhantutak
Gezmeyi, gezerken fotoğraf çekmeyi, yeni tatlar keşfetmeyi seviyorum. Bu tecrübelerimi de sizler ile paylaşmayı seviyorum.
Top